Światłowody są kluczowym elementem nowoczesnej telekomunikacji, umożliwiając szybkie i niemal bezstratne przesyłanie informacji.
Oprócz zastosowań telekomunikacyjnych stanowią także doskonałe medium do badania zjawisk nieliniowych.
Warsztaty rozpoczną się od opisu propagacji światła w światłowodach na podstawie równań Maxwella i równania Helmholtza, które pozwalają określić mody optyczne i ich właściwości.Następnie omówione zostanie nieliniowe równanie Schrödingera, wykorzystywane do modelowania propagacji solitonów czy generacji superkontinuum. Na zakończenie przedstawione zostaną najnowsze badania nad światłowodami kilku- i wielomodowymi i ich wpływ na rozwój optyki nieliniowej.
Bio
Karol Tarnowski związany jest z Politechniką Wrocławską, gdzie pracuje w Grupie Optyki Światłowodów, w Katedrze Optyki i Fotoniki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Stopień doktora w dziedzinie nauk fizycznych uzyskał w 2012, natomiast stopień doktora habilitowanego (w tej samej dziedzinie) uzyskał w 2021 roku za badania nad wykorzystaniem zjawisk liniowych i nieliniowych do kontrolowania właściwości światła w światłowodach specjalnych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół modelowania propagacji światła, ze szczególnym uwzględnieniem propagacji światła w światłowodach i możliwości kształtowania właściwości światłowodów. Jest współautorem 41 artykułów odnotowanych w bazie Scopus, które były cytowane ponad 600 razy (h-index 13). Obecnie kieruje grantem „Zjawiska nieliniowe w światłowodach wielomodowych – solitony wielomodowe i konwersja częstotliwości” (2018/30/E/ST7/00862) finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu SONATA BIS 8. Był także kierownikiem grantu NCN w ramach programu SONATA 7 oraz koordynował polsko-francuskie projekty realizowane w ramach programów Polonium (2015, 2018, 2022).